30 Haziran 2014 Pazartesi

Kitap İncelemesi / Beş Sevim Apartmanı-Mine SöğütYeni keşfettiğim ama anlatım tadına doyamadığım "Mine Söğüt"ün ilk okuduğum kitabı olan "Beş Sevim Apartmanı" hakkında sizlere kısaca düşüncelerimi ve kitabı okurken neler hissettiğimi anlatmak istiyorum. Öncelikle kitap 127 sayfadan oluşuyor. Yani benim gibi bir kitap kurdu için 1 günde bitmesi muhtemel bir kitap ama ben kitabı o kadar çok sevdim ki 2 gün tadını doya doya çıkarmak istedim. Öncelikle söylemek isterim ki ben gerçekten cinlere perilere inanan ve onlardan fazlasıyla korkan biriyimdir. Hatta bu nedenle çoğu Türk yapımı korku filmlerini izlemekten kaçınırım. Sanırım bu ilkokul yıllarımda okulun bahçesinde bulunan asırlık ağacın üzerinden bize anlatılan cin peri hikayeleri yüzünden olsa gerek :) Her neyse kitabı okumaya başladığımda biraz ürktüm. Ne yalan söyleyeyim Mine Söğüt harika bir yazarmış. Bu kadar geç keşfettiğim için kendime gerçekten çok kızdım. Neden ilk olarak bu kitabını okumaya karar verdim? Çünkü kitabın kapağı gerçekten çok farklı, tabi kitabın ismi de bir o kadar dikkat çekici. 


Kitap başlangıcı gerçekten başarılı: "Pencerelerin öyküleri yaşamın tüm sırlarını içinde saklar." Yazarın neden böyle bir başlangıç yaptığını kitabın sonunu okuduğumda anladım ve dönüp bir kez daha ilk bölümü okuma ihtiyacı hissettim. Kitabın içinde "Beş Sevim Apartmanı"nın kendi tuhaf hikayesi ve oraya daha sonra yerleştirilen 5 kişinin gerçek ve gerçek dışı hikayeleri yer almaktadır. Bir de bunun yanında Doktor Samimi ve onun günceleri var tabi. Kitabın içinde tuhaf rüya tabirleri de var. "Rüyada kurdele görmek ölüme işarettir. Rüyasında kurdele gören kimsenin yakınlarından biri ölür. Ölür. Ölür. Ölür..." Bana bu ufak yazıların bir etkisi olmadı. Çok gerekli görmedim açıkçası. Olmasa da olurmuş. Ama yazar sanırım okuyucuyu ürkütmek istemiş bunlarla. 

Kitabın sonu şaşırtıcı. Böyle bir sonu gerçekten beklemiyordum. Vay canına dememe sebep oldu. Bu tarz kitaplara gerçekten bayılıyorum. Biraz psikolojik bir roman. İnsanın kafasını allak bullak etmekte başarılı oluyor. Kısacası kitabı çok beğendim. Bir daha okur muyum. Evet okurum. Sindire sindire. Çünkü böyle insanı kitabın içine çeken eserlerde birçok ince noktayı kaçırdığımı düşündüğüm oluyor. Mine Söğüt bundan sonra yakından takip edeceğim farklı ve değerli yazarlar arasında yerini aldı. Keyifli okumalar... 

2 yorum:

 1. merhaba:)
  mine söğüt benim de geç keşfettim lakin kalemini çok ama çok sevdiğim bir yazar oldu :) kırmızı zamanı okudum ki blogunuzdaki yazıyı da okudum kitabı çok güzel anlatmışsınız:)
  beş sevim apartmanı sıradaki okumak istediğim kitabı lakin yazınızı okuyana kadar pek bilgim yoktu kitap hakkında şimdi bu kitabı da bir an önce okumalıyım diyorum elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk blog yazım olan beş sevim apartmanı benim için gerçekten özel bir kitap oldu. Sonu çok şaşırtıcı bir kitap ve çok detay vermek istemedim. E tabi biraz da tecrübesiz olduğum için blog yazmada anca bu kadar oldu ama yine de beğendiğiniz için çok mutlu oldum. kitabı çok seveceksiniz. Bende sizin yazınızı okumak için can atıyorum. Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Keyifli okumalar... :))

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...