10 Eylül 2014 Çarşamba

Kitap İncelemesi / Sakın Yere Bir Şey Dökme-Will Wiles


 Herkese merhabalar...:) Eylül ayının ilk kitap incelemesi ile karşınızdayım. Bir süredir kitap okumuyordum. Daha doğrusu bu kitabı uzun süredir okuyordum. Neden bilmiyorum ama sonbahar böyle etkiledi sanırım beni. Her neyse bu seferki kitabımız yeni bir yazarın ellerinden çıkmış farklı bir kitap. Neden farklı? Çünkü daha önce hiç bu tarz bir kitap okumamıştım. Kitap, sonlara doğru keyifli bir hal almaya başladı. Biraz gerilimin artması ve ne olacak acaba diye okuyucu da merak uyandırması buna en büyük etkendi tabi ki. 

2012'de National Book Awards finalistleri arasına girmiş ve yeni yazarlara verilen Waterstones 11 ve Betty Trask ödüllerine layık görülmüş olan bu kitap için kara mizah diyebiliriz. Arkadaşlık, güven, mücadele ve kusursuzluğa karşı bir savaşı anlatan bu kitap çoğu kişinin ilgisini çekebilecek ve kendisini okunur kılabilecek niteliklere sahip. Bana sorarsanız eğer, okuyun derim, farklı ve eğlenceli bir roman. Sıkılmazsınız, zaman zaman gerilebilirsiniz ama bazen de yüzünüzde şapşal bir gülümseme belirdiğini hissedebilirsiniz. 


Kitabın Konusu:Roman, adını bilmediğimiz kahramanımızın adından yazılmıştır. Kahramanımız Tramvay Tarifeleri Üzerine Varyasyonlar bestesiyle tanınan besteci ve eski dostu Oskar'ın ricası üzerine Londra'dan yine adı belirtilmeyen bir Doğu Avrupa ülkesine gelir. Gelmesindeki amaç, Oskar'ın evine ve kedilerine bir süre bakıcılık etmektir. Oskar, evliliğindeki bir takım problemler sebebiyle Amerika'ya gitmiştir ama evinin temiz ve düzen içerisinde bakılması için de arkasında bir sürü not bırakmıştır. Kahramanımız Oskar'ın evine adımını attığı anda evdeki aşırı düzenin, temizliğin ve kusursuzluğun mükemmelliğine hayran kalmış, hatta burada eskisi gibi yeniden yazmaya başlayabileceğini düşünmüştür. Tabi ki hiçbir şey düşündüğü gibi olmamıştır. Kahramanımız Oskar'ın tuhaf notlardan rahatsız olmaya başlamıştır. Bu duruma bir de yaptığı saçma sakarlıklar eklenmiş ve durumu iyice içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir. Yer döşemelerine döktüğü şaraplar ve şarap izlerinin çıkmaması kahramanımızı neredeyse delirtmiş ve bu durum bir takım kötü olayları da peşinden getirmiştir. Döşemelerin ona resmen komplo kurduğunu düşünmeye bile başlamıştır. İşin garibi evin başına gelenlerin Oskar'ın evliliğiyle bağlantılı olmasıdır. 

"...bir oda yalnızca oda değildir. Oda bir ruh halinin belirtisi, bir zeka ürünüdür. İster bilinçli, ister bilinçsiz. Bir odalarımızı kurarız, sonra, odalarımız da bizi."

 Bir biri ardına gelen şansızlıklar zinciri yüzünden kahramana gülsem mi ağlasam mı diye kararsız kalmadım desem yalan olur. Kitabın en kötü tarafı ise bir roman mı yoksa mimarlıkla ilgili bir kitap mı okuyorum diye beni düşündürmüş olmasıdır. O kadar ince detaylar, hatta o kadar gereksiz detaylar vardı ki benim gibi mimarlıktan falan hiç anlamayan birisini gerçekten kitaptan uzaklaştırıp yarıda bırakmasına sebep olabilir. Ama bunun sebebi de Will Wiles'ın "Kötücül İç Mekanlar: Kurgu, Mimari ve Ev" adlı bir kitap kulübüne de başkanlık ediyor olmasıymış.

"Kedilerle yaşamanın zor, rahatsız edici olduğunu söylerler. Ben hiç külfetli bulmadım onları. Yaşamdaki bütün karmaşanın nedeni insanlardır."

Yazar Hakkında :

Sevgili Will Wiles hakkında ne yazık ki Türkçe herhangi bir bilgi bulamadım. Kitabın arka kapağındaki bilgiler ile birkaç yabancı siteden bulduğum bilgileri harmanlayıp sizlere yazar hakkında az da olsa bilgi vermek istiyorum. Will Wiles, 1978 yılında Hindistan'da doğmuştur. Mimarlık ve tasarım gazetecisidir. Aynı zamanda İngiliz tasarım dergisi Icon'un editör yardımcısıdır. Cabinet, New Statesman gibi yayınlarda da yazıları yer almıştır. "Sakın yere bir şey dökme" (orjinal adıyla "Care of Wooden Floors"), yazarın ilk romanıdır.KEYİFLİ OKUMALAR....

1 yorum:

 1. Merhaba,

  keşfettim geldim.
  bana da beklerim.

  sevgiler.

  burcuaynd04.blogspot.com

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...